Administracja | [ Zaloguj ]

Aktualności

Spotkanie z poezją młodzieńczą prof. Jana Włodka

2011-12-01 00:00

7 grudnia o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie przy ul. Mikołajskiej 2 odbędzie się spotkanie promocyjne naszej najnowszej książki: Jan Włodek Wiersze młodzieńcze. W wieczorze poetyckim wezmą udział: prof. Jan Marian Włodek, syn autora, dr Gabriela Olszowska i jej uczniowie z Gimazjum nr 2 oraz red. Mariola Szafarz.

Książeczka zawiera młodzieńcze wiersze Jana Włodka (1885-1940), profesora rolnictwa na UJ, legionisty, wielkiego patrioty, zmarłego w wyniku wycieńczenia po niewoli w obozie Sachsenhausen.

Wiersze pisane są na początku XX wieku przez kilkunastoletniego ucznia krakowskich gimnazjów. Tematyka przeróżna: oczywiście wiele wyznań miłosnych, rozczarowań, wątpliwości niemal filozoficznych, ale również buntu przeciw "tyranom świata" i... obserwacji dokonywanych w dorodze ze szkoły do domu. Niesamowita jest historia samych wierszy: otóż zostały one pięknie spisane atramentem ręką samego autora w swego rodzaju notesie, na okładce którego siostra poety, Wanda, namalowała ołówkiem jego podobiznę w wieńcu laurowym i z lirą (atrybutami wzystkich wielkich poetów), pod spodem zaś napisano: "Wydanie pośmiertne, nakładem spadkobierców Jana Włodka". Tak więc dziś, po ponad stu latach, potomkowie Jana Włodka, jego dzieci prof. Jan Marian Włodek i prof. Zofia Włodek, wypełniają wolę ojca i poety.

Wstęp do wierszy napisała dr Gabriela Olszowska, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Sądzimy, że wie ona najlepiej, jak ewoluowała wiedza gimnazjalna od przełomu wieków do naszych czasów i czego współczesny gimnazjalista może nauczyć się od swego kolegi sprzed wieku.powrót