Administracja | [ Zaloguj ]

Aktualności

Wystawa i spotkania/Targi Książki Historycznej

2012-09-01 00:00

W dniach od 13 do 15 września 2012 roku w ramach Targów Książki Historycznej Małe Wydawnictwo zaprezentuje wystawę zdjęć legionowych prof. Jana Włodka oraz prac Edyty Stajniak do książki o Marku Eminowiczu. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z dr Gabrielą Olszowską, dr. hab. Andrzejem Waśko oraz Markiem Eminowiczem.
Wydarzenie będzie miało miejsce w Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie.

Historia - ta wielka, nasza wspólna, ale również ta indywidualna, bardzo osobista - jest najważniejsza dla Małego Wydawnictwa. Nasze książki powstają, by opowiadać historie, przypominać zapomniane zdarzenia i życiorysy, pielęgnować pamięć o nich - być pamiętnikiem dla starszych pokoleń i podręcznikiem historii i życia dla młodszych.

Wystawa, którą przygotowaliśmy dla Państwa w ramach Targów Książki Historycznej, ukazuje dwóch bohaterów naszych książek: prof. Jana Włodka - uczestnika i fotoreportera I wojny światowej oraz Marka Eminowicza - legedarnego nauczyciela historii w V LO w Krakowie. Obaj byli aktywnymi uczestnikami historii dziejącej się na ich oczach: Jan Włodek był legionistą pod dowództwem ppłk. Władysława Sikorskiego, pierwszym oficjalnym przedstawicielem niepodległej Polski w Hadze, wybitnym naukowcem, który poświęcił swoje życie patrioty w II wojnie światowej; Marek Eminowicz zaś dorastał w tym czasie, potem walczył w konspiracji przeciwko komunistycznemu reżimowi, za co odsiadywał wyrok w więzieniu w Jaworznie, po wyjściu na wolność walczył nadal, ale już "oficjalnie" jako nauczyciel prawdziwej historii. Można by powiedzieć, że Eminowicz był kontynuatorem patriotycznej postawy i zaangażowania Włodka - przejął od niego "historyczną pałeczkę". Istotne jest to, że czy to na polu walki, czy to w szkolnej klasie - najważniejsza była Historia. Historia est magistra vitae

To właśnie będziemy chcieli przedstawić Państwu na organizowanej przez nas wystawie, na której zobaczą Państwo zdjęcia zrobione przez Jana Włodka na froncie I wojny światowej (zrobione najnowocześniejszą jak na tamte czasy techniką) oraz prace Edyty Stajniak przedstawiające Marka Eminowicza jako Napoleona Bonaparte. Wystawa będzie prezentowana w holu Auditorium Maximum na II piętrze.

 

                   

Poza tym będą mieć miejsce dwa spotkania:

14 września  godz. 11.00
"Jaka przyszłość dla edukacji humanistycznej"  - spotkanie z dr Gabrielą Olszowską, dyrektorem Gimnazjum nr 2 w Krakowie, i dr. hab. Andrzejem Waśko, wykładowcą na UJ, historykiem literatury, byłym wiceministrem Edukacji Narodowej. Goście Małego Wydawnictwa rozmawiać będą o kondycji polskiej edukacji humanistycznej, o tym, co to znaczy być prawdziwym humanistą i do czego humanizym przydaje się w życiu. Pretekstem do rozmowy będzie postać prof. Jana Włodka, wybitnego naukowca okresu międzywojnia, a przy tym fotografa, poety i wielkiego patrioty.

15 września, godz. 12.00
"Historia est magistra vitae"  - spotkanie z Markiem Eminowiczem, legendarnym nauczycielem historii V LO w Krakowie, który opowie o swoich niekonwencjonalnych metodach nauczania historii, wyprawach po całym świecie w czasach PRL-u oraz swoich wybitnych uczniach. Gość Małego Wydawnictwa będzie podpisywał swoją książkę Lubię swoje wady. Marek Eminowicz w opowieściach na siedemdziesięciopięciolecie.

Będzie, oczywiście, możliwość zakupienia książek Małego Wydawnictwa.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o Targach:
http://targi.krakow.pl/pl/strona-glowna/targi/targi-ksiazki-historycznej/program-towarzyszacy/program-targow.html

powrót